A 2.41kg mass is attached to a spring and placed on a horizontal, smooth surface
ID: 1914056 • Letter: A
Question
A 2.41kg mass is attached to a spring and placed on a horizontal, smooth surface. A horizontal force of 19.0N is required to hold the mass at rest when it is pulled 0.269m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The mass is now released from rest with an initial displacement of x = 0.269m, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations. k=70.6 vmax=1.46m/s w=5.41 Etot= 2.55J What is the speed of the mass when it's displacement is one fourth of the maximum value? I keep getting 0.364m/s but it says its not right can anyone tell me what im doing wrong :(Explanation / Answer
by energy conservation we get 1/2 kxmax^2=1/2 kx^2 +1/2 mv^2 0.5*70.53*0.269*0.269=0.5*70.53*0.269*0.269/16 + 0.5*2.41*v^2 v=1.409 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.