A 2.30 kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.200 m .
ID: 1489939 • Letter: A
Question
A 2.30 kg grinding wheel is in the form of a solid cylinder of radius 0.200 m .
a-What constant torque will bring it from rest to an angular speed of 1700 rev/min in 2.80 s ?
b-Through what angle has it turned during that time?
c-Use equation W=z(21)=z to calculate the work done by the torque.
d-What is the grinding wheel's kinetic energy when it is rotating at 1700 rev/min ?
e-
Compare your answer in part (D) to the result in part (C).
Compare your answer in part (D) to the result in part (C).
The results are the same. The results are not the same.Explanation / Answer
I = ½mr² = ½ * 2.30 kg * (0.200m)² = 0.046 kg·m²
= 1700 rev/min = 178.023 rad/sec
= - / t = -178.023 rad/s / 2.80 sec = 63.58 rad/s²
A) = I = -0.046kg·m² * 63.58 rad/s² = -2.9246 N·m (that is, against the initial velocity)
B) = ½t² = ½ * 63.58 rad/s² * (2.8s)² = 249.23 rads
C) W = = -2.9246N·m * 249.23rads = -728.90 J
D) KE = ½I² = ½ * 0.046 kg·m² * (178.023rad/s)² = 728.92 J
E) They compare well.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.