A 2.30 kg thin, spherical shell of radius 0.160 m is released from rest at point
ID: 1583470 • Letter: A
Question
A 2.30 kg thin, spherical shell of radius 0.160 m is released from rest at point A in the figure below, its center of gravity a distance of 1.80 m above the ground. The spherical shell rolis without slipping to the bottom of an incline and back up to point B where it is launched vertically into the air. The spherical shell then rises to its maximum height hmax at point C HINT 1.80 m imax 0.350 m (a) At point B, find the spherical shell's translational speed Ve (in m/s). m/s (b) At point B, find the spherical shell's rotational speed wg (in rad/s). rad/s (c) At point C, find the spherical shell's rotational speed (in rad/s). rad/s (d) At point C, find the maximum height hmax of the spherical shel's center of gravity (in m).Explanation / Answer
let
h1 = 1.8 m
h2 = 0.35 m
a) Apply conservation of energy
gain in kinetic energy = loss of potential energy
(1/2)*m*v^2 + (1/2)*I*w^2 = m*g*(h1 - h2)
(1/2)*m*v^2 + (1/2)*(2/3)*m*R^2*w^2 = m*g*(h1 - h2)
(1/2)*m*v^2 + (1/3)*m*v^2 = m*g*(h1 - h2)
0.8333*m*v^2 = m*g*(h1 - h2)
v = sqrt(g*(h1 - h2)/0.8333)
= sqrt(9.8*(1.8 - 0.35)/0.8333)
= 4.13 m/s
b) w = v/R
= 4.13/0.16
= 25.8 rad/s
c) 25.8 rad/s
because, when it leaves the track the shell rotates with consatnt angular velocity.
d) h_max = h2 + v^2/(2*g)
= 0.35 + 4.13^2/(2*9.8)
= 1.22 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.