A certain ideal gas has a molar specific heat of Cv =7/2R A 1.34-mol sample of t
ID: 1914343 • Letter: A
Question
A certain ideal gas has a molar specific heat of Cv =7/2R A 1.34-mol sample of the gas always starts at pressure 1.90 times 105 Pa and temperature 315 K. For each of the following processes, determine the final pressure (Pi), the final volume (vi), the final temperature (Ti), the change in internal energy of the gas (delta Eint), the energy added to the gas by heat (Q), and the work done on the gas (W). The gas is heated at constant pressure to 450 K. The gas is heated at constant volume to 450 K. The gas is compressed adiabatically to 230 kPa.Explanation / Answer
P1 = 1.9 x 10^5 Pa
T1 = 315 K
n = 1.34
P1.V1 = n.R.T1
so 1.9 x 10^5 x V1 = 1.34 x 8.314 x 315
so V1 = 18.47 L
1) contant pressure:
P = 190 Kpa
T = 450 K
V1/T1 = V2/T2
so 18.47/315 = V/450
so V = 26.3857 L
W = P.dV = 1.9 x 10^5 x ( 26.36587 - 18.47 ) x 10^-3 = 1500.21 J
E = Cv.dT = 1.34 x 7/2 x 314 x ( 450 - 315) = 5264 J
Q = W + E = 5264 + 1500.21 = 6764.21 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.