A certain freely falling object, released from rest, requires 1.80 s to travel t
ID: 1864797 • Letter: A
Question
A certain freely falling object, released from rest, requires 1.80 s to travel the lest 26.0 m before it hits the ground can be de (a) Find the velocity of the object when it is 26,.0 m above the ground. (Indicate the direction with the sign of your answer. Let the positive direction be upward.) Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check youraalations. m/s (b) Find the total distance the object travels during the fall from rest, to a umers from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m Need Help?oser Subenit ArwrSave ProgressPracics Another VersionExplanation / Answer
a )
using equation
s = dy t + 1/2 a t2
dy = (s - 1/2 a t2) / t
dy = ( - 26 - 0.5 X (-9.8) X 1.82 ) / 1.8
dy = - 5.6244 m/sec
b )
using
dy2 - u2 = 2 a s
s = (-5.6244)2 - 0 / 2 X 9.8
s = 1.614 m
the total ditance h = s + 26
h = 1.614 + 26
h = 27.614 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.