A certain freely falling object, released from rest, requires 1.35 s to travel t
ID: 1533999 • Letter: A
Question
A certain freely falling object, released from rest, requires 1.35 s to travel the last 38.0 m before it hits the ground. Find the velocity of the object when it is 38.0 m above the ground. (Indicate the direction with the sign of your answer. Let the positive direction be upward.) Find the total distance the object travels during the fall. A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 2.55 m/s. After 5.00 s, what is the speed of the mailbag? How far is it below the helicopter? What are your answers to parts (a) and (b) if the helicopter is rising steadily at 2.55 m/s?Explanation / Answer
let t = 0 when the object is released from the unknown height h
object is free falling a = -g = -9.8 m/s^2
s(t) = x + v*dt - g*dt^2/2
dt = 1.35 s
s = 0
v = s/dt + g*dt/2
v = 38/1.35 + 1/2 * -9.8 * 1.35
v = -21.53 m/s
part b )
v^2-u^2 = 2a*h
u = 0
h = s-x
v^2 = -2g(s-x)
x = v^2/2g + s
h = (-21.53)^2/2*9.8 + 38
h = 61.66 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.