The figure below shows an object of mass m1= 382 g on an inclined surface. The a
ID: 1919654 • Letter: T
Question
The figure below shows an object of mass m1= 382 g on an inclined surface. The angle of the inclined surface is ? = 40 with the horizontal. The object m1 is connected to a second object of mass m2 = 457 g on the adjacent horizontal surface. Further, an external force of magnitude ?Fext? = 3.3 N is exerted on the object of mass m1. We observe both objects to accelerate. Assuming that the surfaces and the pulley are frictionless, and the pulley and the connecting string are massless, what is the tension in the string connecting the two objects?
Explanation / Answer
bro image is not viewable at all it needs a login id and pass (university ). i dont have one (mot from your university ) please upload a pic and repost the question rate me lifesaver
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.