You are developing a new rocket motor for NASA. The project duration is planned
ID: 1920596 • Letter: Y
Question
You are developing a new rocket motor for NASA. The project duration is planned for 20 weeks. The project budget is $40,000 and is planned to be spent on a level bases through out the project. You are at the end of week 10, the accounting department tells you the project has spent $19,500, your project manager tell you that you are 40% of the WBS is complete. Calculate the following;
Actual Cost, Earned Value, Planned Value.
Am I correct the following?
Actual Cost should be $40,000 * 0.40 = $16,000
Planned Value = 40,000
Earned Value = $40,000 - (40,000*0.6) = $16,000
Thank you for the help it is greatly appreciate.
Explanation / Answer
the actual costt is already given : $19500,
earned value is 40% of net beacause only 40% of work is done => 0.4*40000 = $16,000
planned value is for completed duration of 10 weeks 50% of net => 0.5*40000 = $20,000
hey plz rate this is the correct answer.. :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.