You are given two amplifiers, A and B, to connect in cascade between a 10-mV, 10
ID: 1921321 • Letter: Y
Question
You are given two amplifiers, A and B, to connect in cascade between a 10-mV, 100-k source and a 100- load. The amplifiers have voltage gain, input resistance, and output resistance as follows: for A, 100 V/V, 10 k, 10 k, respectively; for B, 1 V/V, 100 k, 100 , respectively. Your problem is to decide how the amplifiers should be connected. To proceed, evaluate the two possible connections between source S and load L, namely, SABL and SBAL. Find the voltage gain for each both as a ratio and in decibels. Which amplifier arrangement is best?
I worked the problem out and got a Voltage gain of -27.7 dB for SABL and -46.2 dB for SBAL. Both are attenuating. I don't know if i did the problem all wrong or what? What is the deciding factor on which arrangement is better? Thanks!
Explanation / Answer
A , 100 gain , 10K input resistance, 10k output B , 1 gain, 100K input resistance, 100 output source is 100k , load is 100 since we are talking about voltage gain , 20 dB = 10 40 dB = 100 and so on consider SABL gain is (10k/(10k+100k)) * 100 * (10/11) * 1 * (1/2) = 4.14 to convert this number to dB---> 20*log ( 4.14) where log is base 10 log = 12.34 dB Consider SBAL gain is (1/2)* 1 * 10k /(10k+100) *100*(100/(100+10k)) = 0.495 or about 0.5 this in dB is 20 * log ( 0.495) = -6.1 dB so as you can see, to get the max gain, you want to use the SABL configuration.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.