The rigid tank in the figure below has a volume of 60 L and initially contains a
ID: 1940702 • Letter: T
Question
The rigid tank in the figure below has a volume of 60 L and initially contains a two-phase liquid vapor mixture of H20 at a pressure of 15 bars and a quality of 20%. As the tank contents are heated, a pressure-regulating valve keeps the pressure constant in the tank by allowing saturated vapor to escape. Heating continues until no liquid remains in the tank. Neglecting kinetic and potential energy effects, determinea) The amount of heat transfer in kJ
b) The mass of the vapor that escapes in kg
Explanation / Answer
At 15 bar and quality = 20 %
specific internal energy =
u1 = uf@15 + 0.20 x u fg@15bar
= 843.075 + 0.20 x 1751.6
= 1193.395 KJ/Kg
when all liquid is converted into vapor:
u2 = u g@15bar
u2 = 2594.675 KJ/Kg
V initial = 60 L = 0.06 m^3
V final = 0
At P =15 bar . T saturation = 198.30 C = 471.3 K
P.V =m.R water x T
15 x 105 x 0.06 = m x 461.89 x 471.3
mass total = 0.413 Kg
Out of this 80 % is liquid water.
mass evaporated = 0.80 x 0.413 = 0.33 Kg
Now Q = U + W
Q = (U2 - U1) + P.dV
= 0.413 x (2594.675 - 1193.395) x 103 + 15 x 105 x (0.06 - 0)
= 668.73 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.