The reversible chemical reaction A+B?C+D has the following equilibrium constant:
ID: 809314 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction
A+B?C+D
has the following equilibrium constant:
Kc=[C][D][A][B]=3.6
A) Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B) What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00M and[B] = 2.00M ?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Initially the conc of [A] = [B] = 2
at equilibrium ; [A] = [B] = 2-x [C] = [D] = x
Kc = 3.6 = x X x / (2-x)^2
1.897 = x / (2-x)
3.794 - 1.897x = x
3.794 = 2.897 x
x = 1.309
Final concentration of A = 0.691 M
b)
initial concentration = A = 1
B= 2
At equilbirium :
[A] = 1-x
[B] = 2-x
[C] = x = [D]
Kc = 3.6 = x2 / (1-x) (2-x)
3.6 = x2 / 2-3x +x2
7.2 - 10.8x + 3.6x2 = x2
7.2 -10.8x + 2.6x2 = 0
x = 0.834
so Conc of D = 0.834
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.