When a pin of mass 0.150 g is dropped from a height of 1.30 m, 0.05% of its ener
ID: 1956775 • Letter: W
Question
When a pin of mass 0.150 g is dropped from a height of 1.30 m, 0.05% of its energy is converted into a sound pulse with a duration of 0.1 s. For both questions below, assume that the intensity is I=P/4PIr^2(a) Estimate the range at which the dropped pin can be heard if the minimum audible intensity is 10-11 W/m2.
m
(b) Your result in (a) is much too large in practice because of background noise. If you assume that the intensity must be at least 10-8 W/m2 for the sound to be heard, estimate the range at which the dropped pin can be heard.
m
Explanation / Answer
m = 0.120 g, h = 1.30 m, t = 0.1 s
energy = mgh
sound energy E = 0.05%mgh
power P = E/t = 0.05%mgh/t
intensity I = P/(4r2)
so r = [P/(4I) = [0.05%mgh/(4It) = 7.80*10-4/I
(a) I = 10-11 W/m2, r = 247 m
(b) I = 10-8 W/m2, r = 7.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.