A hawk flies in a horizontal arc of radius 11.9 m at a constant speed of 4.3 m/s
ID: 1961803 • Letter: A
Question
A hawk flies in a horizontal arc of radius11.9 m at a constant speed of 4.3 m/s.
Find its centripetal acceleration.
Answer in units of m/s2
(part 2 of 3) 10.0 points
It continues to fly along the same horizon-
tal arc but increases its speed at the rate of
0.87 m/s2Find the magnitude of acceleration under
these new conditions.
Answer in units of m/s2
(part 3 of 3) 10.0 points
Find the direction of acceleration relative to
the direction of motion under these condi-
tions. Answer between -180 and 180.
Answer in units of
Explanation / Answer
(1) Centripetal acceleration = v^2 / r = 4.3^2 / 11.9 = 1.553781512605042 m/s^2 (2) Magnitude of acceleration = sqrt(tangential acceleration^2 + centripetal acceleration^2) = sqrt(0.87^2 + 1.553781512605042^2) = 1.78076865114849 m/s^2 (3) Direction = arctan(centripetal/tangential) = 60.754476329299639192827778267484 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.