A baseball of mass m = 0.145 kg is dropped from the top of a tall building 302.0
ID: 1963986 • Letter: A
Question
A baseball of mass m = 0.145 kg is dropped from the top of a tall building 302.0 m above street level. The baseballlands on the center of a trampoline whose surface (when
at and at rest) is 2.00 m above street level. The trampoline
can be treated as a spring with spring constant k = 150.0 N/m, where the displacement of the center of the trampoline
corresponds to the displacement x of the spring. The coecient of air resistance for the baseball is
a= 1.30 x 10^-3 Ns^2/m^2.
Assuming that no frictional forces act while the ball stretches the trampoline, what will be the maximum distance
that the center of the trampoline is stretched downward by the baseball?
Explanation / Answer
energy of ball just before it hits trampoline = potential energy + kinetic energy
= mgh+ mv2/2
velocity of ball just before it hits trampoline = (2 x(302-2))/(9.81-1.3 x 10-3)
=76.71 m/s
energy of ball just before it hits trampoline = 0.145 x 9.81 x 2 + 0.145 x 76.712 /2
=429.46 J
applying law of conservartion of energy
energy of ball just before it hits trampoline = energy at streched position
= kx2/2 + mgx ( x is maximum distance stretched)
429.46 = 150x2/2 + 0.142 x
solving this quadratic equation we get x = 1.25m
maximum distance stretched = 1.25m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.