Jean, who likes physics experiments, dangles her watch from a thin piece of stri
ID: 1966605 • Letter: J
Question
Jean, who likes physics experiments, dangles her watch from a thin piece of string while the jetliner she is in takes off from Dulles Airport (Fig. 4-55). She notices that the string makes an angle of 24° with respect to the vertical while the aircraft accelerates for takeoff, which takes about 15 seconds. Estimate the takeoff speed of the aircraft.
m/s
Explanation / Answer
Draw a free body diagram about the watch.. The horizontal component will equal the mass * acceleration. With the acceleration you can calculate the speed
So summing vertical forces we have T*cos( ) = m*g
so T = m*g/cos()
Now T*sin() = m*a
so m*g*sin()/cos() = m*a
so a = g*tan() = 9.80*tan(24) = 4.36m/s^2
Now v = v0 + a*t = 0 + 4.36m/s^2 * 15s =65.4m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.