An airline executive decides to economize by reducing the amount of fuel, requir
ID: 1968993 • Letter: A
Question
An airline executive decides to economize by reducing the amount of fuel, required for long distance flights. He orders the ground crew to remove the paint from the outer surface of each plane. The paint removed from a single plane has a mass of approximately 100 kg. ( Units in MJ)(a) If the airplane cruises at an altitude of 21,000 m, how much energy is saved in not having to lift the paint to that altitude?
(b) How much energy is saved by not having to move that amount of paint from rest to a cruising speed of 220 m/s?
Explanation / Answer
(a) mgh = 100 x 9.8 x21000 = 20580000 J ....(it is the gravitational potential energy that is saved)
(b) 1/2 mv2 = 0.5 x 100 x 2202= 2420000 J ....(it is the kinetic energy gained that is saved)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.