Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airline employee tosses two suitcases, of weight 30 lb and 40 lb, respectivel

ID: 2078367 • Letter: A

Question

An airline employee tosses two suitcases, of weight 30 lb and 40 lb, respectively, onto a 50-lb baggage carrier in rapid succession from a platform. Knowing that the suitcases each fall 5 feet before hitting the carrier, and the carrier is initially at rest and that the employee imparts a 9-ft/s horizontal velocity to the 30-lb suitcase and a 6-ft/s horizontal velocity to the 40-lb suitcase, determine the final velocity of the baggage carrier if the first suitcase tossed onto the carrier is (a) the 3O-lb suitcase determine the energy lost (b) as the first suitcase hits the carrier, (c) as the second suitcase hits the carrier W_A = 30 lb, W_B = 40 lb, and W_C = 50 lb. (v_A)_0 = 9 ft/s rightarrow, (v_B)_0 = 6 ft/s rightarrow and (v_c)_0 = 0

Explanation / Answer

(A) in horizontal,

initial velocity of first baggage = 9 ft/s

of seocnd baggage = 6 ft/s

Applying momentum conservation for the system,

when first bag hit,

30 x 9 + 50 x 0 = (30 + 50)v1

v1 = 3.375 ft/s

after second bag hit,

(30 + 50)(3.375) + (40 x 6 ) = (40 + 30 + 50) vf

vf = 4.25 ft/s ...........Ans

(b) initial energy = (30 x 5) + ( (30/32.174) (9^2)/2)

= 187.76 lb-ft

final energy = ((30 + 50)/32.174)(3.375^2)/2

= 14.16 lb-ft

energy lost = 187.76 - 14.16 = 173.6 lb-ft

(c) initial energy = (14.16) + (40 x 5) + ((40/32.174) x 6^2 / 2)
= 236.5 lb-ft

final energy = ((30 + 40 + 50)/(32.174)) x 4.25^2 /2

= 33.68 lb-ft

energy lost = 202.8 lb-ft

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote