During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild hit sen
ID: 1969639 • Letter: D
Question
During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild hit sends a 147-g baseball crashing through the pane of a second-floor window in a nearby building. The ball strikes the glass at 10.3 m/s, shatters the glass as it passes through, and leaves the window at 8.61 m/s with no change of direction. What is the direction of the impulse that the glass imparts to the baseball?
Calculate the magnitude of this impulse (a positive number).
The ball is in contact with the glass for 10.2 ms as it passes through. Find the magnitude of the average force of the glass on the ball (a positive number).
Explanation / Answer
direction is opposite to the direction of motion <---------ans
J = m ( v2 - v1 )
J = 0.147 ( 8.61 - 10.3 )
J = 0.24843 N .s <---------impluse
F = J / t ;
F = 0.24843 / [ 10.2 e- 3 ]
F = 24.355 N <----------asn
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.