Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a, b, c are answered correctly, I just need d and e. Problem: A conducting circu

ID: 1970087 • Letter: A

Question

a, b, c are answered correctly, I just need d and e.

Problem: A conducting circular loop of radius 0.250 m is placed in the xy-plane in a uniform magnetic field of 0.360 T that points in the positive z-direction, the same direction as the normal to the plane.   (a)   Calculate the magnetic flux through the loop.   (b)   Suppose the loop is rotated clockwise around the x-axis, so the normal direction now points at a 45.0° angle with respect to the z-axis. Recalculate the magnetic flux through the loop.   (c)   What is the change in flux due to the rotation of the loop? (see below for question d and e.

(e) Find the change in magnetic flux during the rotation from 45° to 75°.

 

Explanation / Answer

Given that radius of loop r = 0.250 m uniform magnetic field B = 0.360 T ------------------------------------------------------------ a) The magnetic flux through the loop when = 75° is           = BA cos              = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75°              = 1.83 x10^-2 T.m^2              = 1.83x 10^-2 wb b) The change in magnetic flux during the rotaion from  45° to 75° is              = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 45° - (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75°                    = 0.032 wb Given that radius of loop r = 0.250 m uniform magnetic field B = 0.360 T ------------------------------------------------------------ a) The magnetic flux through the loop when = 75° is           = BA cos              = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75°              = 1.83 x10^-2 T.m^2              = 1.83x 10^-2 wb b) The change in magnetic flux during the rotaion from  45° to 75° is              = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 45° - (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75°                    = 0.032 wb              = 1.83x 10^-2 wb b) The change in magnetic flux during the rotaion from  45° to 75° is              = (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 45° - (0.360 T)((0.250 m)^2) cos 75°                    = 0.032 wb
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote