A series circuit contains a 5.0/p-H inductor, a 5.0/p - µF capacitor, and a 30.0
ID: 1970564 • Letter: A
Question
A series circuit contains a 5.0/p-H inductor, a 5.0/p - µF capacitor, and a 30.0-O resistor connected to a 120-V (rms) source of variable frequency. Find1. the resonance frequency f0
a.)10,000 Hz
b.)10 Hz
c.)1,000 Hz
d.)100 Hz
2. the impedance [O] at f = 60 Hz
a.)1,000 < Z < 10,000
b.)10,000 < Z < 100,000
C.)0 < Z < 100
D.)100 < Z < 1,000
3. the phase angle f at f = 60 Hz
a.)0 < f < p/4
b.)-p/2 < f < - p/4
c.)p/4 < f < p/2
d.)-p/4 < f < 0
4. the average power [W] delivered to the circuit at f = 60 Hz
a.)1 < P < 10
b.)100 < P < 1,000
c.)10 < P < 100
d.)0 < P < 1
5. the instantaneous voltage across R when V(source) is maximum (f = 60 Hz)
a.)1.0 < V < 10
b.)0.01 < V < 0.1
c.)10 < V < 100
d.)0.1 < V < 1.0
Explanation / Answer
rl=rc
l=1/c
w=200 radians
f=31.82hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.