A series circuit contains a 3.00-H inductor, a 5.20- resistor, and a 6.50-V batt
ID: 2309123 • Letter: A
Question
A series circuit contains a 3.00-H inductor, a 5.20- resistor, and a 6.50-V battery. The current is initially zero when the circuit is connected at t = 0. At what time will the current reach the following? (a) 33.3% of its final values
(b) 95.0% of its final value
s A series circuit contains a 3.00-H inductor, a 5.20- resistor, and a 6.50-V battery. The current is initially zero when the circuit is connected at t = 0. At what time will the current reach the following? (a) 33.3% of its final value
s
(b) 95.0% of its final value
s t = 0. (a) 33.3% of its final value
s
(b) 95.0% of its final value
s
Explanation / Answer
for Lr circuit I(t) = V/R(1-e^(-Rt/L))
a) now I(t) = 1/3 V/R
so e^(-Rt/L)= 2/3
Rt/L = -ln (2/3) = .405565
t= .405565*L/R = .405565 * 3/5.20 =.233 s
b) similarly I(t)=95/100 V/R
so e^(Rt/L) = - ln(5/100)
t =2.9957*3.5/5.20 = 1.728 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.