What is the total energy of the object at any point of its motion? What is the a
ID: 1972054 • Letter: W
Question
What is the total energy of the object at any point of its motion?
What is the amplitude of the motion?
What is the maximum speed attained by the object during its motion?
A toy of mass 0.155 m/s . What is the total energy of the object at any point of its motion? What is the amplitude of the motion? What is the maximum speed attained by the object during its motion? m from its equilibrium position, it is observed to have a speed of0.300 N/m . When the object is a distance 1.2510^-2 kg is undergoing SHM on the end of a horizontal spring with force constant 295Explanation / Answer
b)A = (x^2 + (v/)^2)
here = k/m= (295/0.155) = 43.63 rad/s
soA = ((0.0125)^2 + (0.3/43.63)^2) = 1.427 cm
a)Total energy = 0.5kA^2 = 0.5*295*(1.427*10^-2) = 0.03 J = 30 mJ
c)Max speed = A = 0.01427*43.63 =0.6226 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.