Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the total energy \\(\\texttip{E}{E}\\) of the mass described in the prev

ID: 2297204 • Letter: W

Question

What is the total energy ( exttip{E}{E}) of the mass described in the previous parts?
Im stuck on how to find the total energy if someone can help me please!!! Also show how each step is done thank you!!!!
The velocity= 0.15m/s The spring constant K= 4.5 N/m What is the total energy ( exttip{E}{E}) of the mass described in the previous parts?
Im stuck on how to find the total energy if someone can help me please!!! Also show how each step is done thank you!!!!
The velocity= 0.15m/s The spring constant K= 4.5 N/m

Explanation / Answer

The total Energy is Kinetic + Potential;
E = (1/2)mv^2 + (1/2)kx^2

Since total energy is constant you can find it for any time. Looking at your eqs for "x" & "v" ,the easiest time to use is t = 0 , then;
x = A
v = 0

So;
E = (1/2)kA^2

"A" is given (A = .02 m) and if your "k" is right just plug in the values and you will have the answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote