A 41.9-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.2 rad/
ID: 1972161 • Letter: A
Question
A 41.9-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.2 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.(a) Find the angular speed of the wheel at t = 2.30 s.
Correct: Your answer is correct. rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
linear velocity Correct: Your answer is correct. m/s
tangential acceleration Correct: Your answer is correct. m/s2
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
°
Explanation / Answer
Given that The diameter of the disk = 41.9 cm = 0.419 m Radius of the disk, r = 0.2095 m Angular acceleration, a = 2.2 rad/s^2 initial angular velocity, 1 = 0,initial position of P= o = 57.3 = 1 rad
At t = 2.30 s ---------------------------------------------------------
a) the angular speed of the wheel
= at
= (2.2 rad/s^2)(2.30 s) = 5.06 rad/s ---------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------- b) the linear velocity of P:
v = r
= 1.06 m/s
tangentialacceleration of P:
at = a * r
= 0.461 m/s2 ----------------------------------------------------------
c) = o +0.5at^2 = 1 rad + 0.5 * (0.461 m/s2)(2.3)^2 = 1 rad + 0.5 * (0.461 m/s2)(2.3)^2
= 6.819 rad
= 390.7 deg
Finally It appears as 390.7 - 360 =30.7 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.