A 52.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an
ID: 1972602 • Letter: A
Question
A 52.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an initial speed of 1.22 102 m/s from the top of a cliff 148 m above level ground, where the ground is taken to be y = 0.(a) What is the initial total mechanical energy of the projectile?
J
(b) Suppose the projectile is traveling 86.5 m/s at its maximum height of y = 303 m. How much work has been done on the projectile by air friction?
J
(c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air friction does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up?
Explanation / Answer
a)initial mechanical energy = 52*9.8*148+(1/2)*52*122^2 = 75420.8 + 386984 = 462404.8 J b)work done by air friction = 462404.8 - (0.5*52*86.5^2 + 52*9.8*303) = 462404.8 - 348947.3 = 113457.5 J c)work done by friction=3/2*113457.5 = 170186.25 final energy = 348947.3 - 170186.25 = 178761.05 J 1/2 * 52 * v^2 = 178761.05 J => v = 82.92m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.