Two forces are applied to a pulley with moment of inertia I = 0.15 kg * m2. The
ID: 1975570 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a pulley with moment of inertia I = 0.15 kg * m2. The pulley is mounted so that its frictionless axle is fixed in place.
lF2l = 1.0 N
lF1l = 2.0 N
R = 0.10 m
(A) What is the angular acceleration of the pulley?
(B) If the pulley starts from rest, how long does it take to undergo one complete rotation?
(C) What will its angular velocity be after one complete rotation?
(D) Provide the magnitude and direction of a force that can be applied at half the radius of the pulley that would establish mechanical equilibrium.
Explanation / Answer
a)
torque about the axis = 2*.1- 1*.1 = .1Nm
torque = I
.1 = .15 *
angular acceleration = .67 rad /sec 2
b)
= * t + *t*t/2
2= .67 t2/2
t= 4.33 sec
c)
final =initial + t
t= 4.33 sec initial= 0
= 2.89 rad/sec
d)
equalling the torque
.1 = x * .05
x=2 N at the opposite side of 2 N applied previously or to the side od 1 N applied
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.