A cart loaded with bricks has a total mass of 11 kg and is pulled at constant sp
ID: 1980322 • Letter: A
Question
A cart loaded with bricks has a total mass
of 11 kg and is pulled at constant speed by
a rope. The rope is inclined at 20.3 above
the horizontal and the cart moves 10.8 m on
a horizontal floor. The coefficient of kinetic
friction between ground and cart is 0.8 .
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
The Normal force exerted on the cart by the floor is 83.18357 N
.7187060448 kJ work is done on the cart by the rope.
Note: The energy change due to friction is a
loss of energy.
What is the energy change Wf due to friction? in units of kJ
Explanation / Answer
Mass of the cart m = 11 kg
Inclination of the rope ? = 20.3 deg
Dispalcement of the cart x = 10.8 m
Coefficient of friction µ = 0.8
------------------------------------------------------------------------------------
Frictional force f = µN
here the normal force N = mg - Tsin? = 83.18357 N
Therefore the work done by fricitional force is
Wf = f*x = (0.8) (83.18357 N) (10.8 m)
= 718.7 J or 0.7187 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.