Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 45.0 kg girl is standing on a 162 kg plank. The plank, originally at rest, is

ID: 1980969 • Letter: A

Question

A 45.0 kg girl is standing on a 162 kg plank. The plank, originally at rest, is free to slide on a frozen lake, which is a flat, frictionless surface. The girl begins to walk along the plank at a constant velocity of 1.30 m/s relative to the plank.
(a) What is her velocity relative to the surface of ice?
m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface of ice?
m/s

Explanation / Answer

a) m1 v1 = m2 v2 45 * v1 = 162 * v2 and v1 + v2 = 1.42 >>>>>>> v2 = 1.42 - v1 therefore: 45 * v1 = 162 * v2 >>>>>> 45 * v1 = 162 * (1.42 - v1) >>>>>> v1 = 162 * (1.42)/(45+162) >>>>>> v1 = 1.11 m/s b) v2 = 1.42 - v1 = 1.42 - 1.1113 = 0.309 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote