The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio
ID: 1981800 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 26.0° with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 ? and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
emf generated = BLvsin(90-26) = iR ----eq1 force acting on the rod along the slope = BiL cos(26) = mg sin(26) consider g=9.8m/s^2 => i = 2.4 A from eq1 => v= 2.4 x 1.8 / B L cos26 = 8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.