The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio
ID: 2240340 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance scripted l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 30.0 degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 ? and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
F=mgsin(x) =0.3*9.8*sin30
F=1.47 N
and
F=BILcos(x)
1.47 =0.5*i*1.2*cos30
I =2.83 A
E=IR =2.83*1.8 =5.092 V
E=BLVcos(x)
5.092 =0.5*1.2*V*cos30
V =9.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.