Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. A rollercoaster car is sitting motionless at the top of a frictionless roller

ID: 1988732 • Letter: 5

Question

5. A rollercoaster car is sitting motionless at the top of a frictionless rollercoaster. Its potential
energy is 30,000 J- It then rolls down to the bottom (ground level) of the rollercoaster.
a) What is its potenti al energy, kinetic energy, andtota] mechanical energy when it's:
(1) at the top of the rollercoastefi (2) at the bottom of the rotrlercoaster? (i.e. at the instant it
reaches the bottom.), (3) half-way down the rollercoaster?
b) What principle/law of physics is being illustrated here? (i.e. What principle/law of physics
did you use to obtain Your answers?)

Explanation / Answer

a) 1) P.E = 30000 J K.E =0 total M.E = 30000 2) P.E =0 J K.E =30000 total M.E = 30000 3) P.E = 15000 J K.E =15000 total M.E = 30000 b) here we have used the principle of conservation of energy

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote