For a chemistry experiment we need to siphon a quantity of carbon tetrachloride
ID: 1989794 • Letter: F
Question
For a chemistry experiment we need to siphon a quantity of carbon tetrachloride into a test tube. The carbon tetrachloride (1690 kg/m3) in the large container is covered by a layer of oil ($50 kg/m3) (to guard against accidental contact), but the oil is open to the atmosphere as is the outlet of the siphon tube If hcT = 30 cm. hw = 120 cm. h = 16 cm. h0 = 45 cm. and h1 = 30 cm. at what oil thickness h will the siphon begin to flow? Given a tube diameter of 2.0 cm. what value of 2.0 cm needed to achieve a mass flow rate of 2.0 Kg/s through the tube? For ease (b) above, what is the minimum pressure in the tube? What is the maximum possible value of hw given the circumstances of (b)? If the test tube cross-section is an equilateral triangle with a side length of s = 4 mm. how much height change will occur due to surface tension given sigma CT = 0.040 N/m and a wetting angle of 15 degree .Explanation / Answer
Hi I have done the solution for this in my notebook. But the solution is too big , I cannot type it here because very less time is remaining.. So please rate me Lifesaver and I'll share the answer with you through email or cramster inbox. I don't do this generally, but I have no other option here because there's very less time left... you need not worry as I have the solution ready
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.