Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10.0 kg crate is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.5 m/s. T

ID: 1991393 • Letter: A

Question

A 10.0 kg crate is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.5 m/s. The pulling force is 100. N parallel to the incline, which makes an angle of 15 degrees with the horizontal. Assuming the coefficient of a kinetic friction is 0.40 and the crate is pulled a distance of 7.5 m, find the following:

a)the work done bu the Earth's gravity on the crate
b)the work done by the force of fiction on the crate
c)the work done by the puller on the crate
d)the change in kinetic energy of the crate
e)the speed of the crate after it is pulled 7.5 m

Explanation / Answer

1)For Gravity, it wll be=-10*9.81*5*sin(20)=-168 J

2) Friction=5*10*9.81*0.4*cos(20) =184 J
3) Kinetic energy=(KEo-KEi)=100*5-168-184
=148 J

4)speed= .5*10*v^2=.5*10*1.5^2+148
=>v=sqrt(1.5^2+2*148/10)
=5.64 m/s