A 10.0 kg box rests upon a horizontal surface. The coefficient of static frictio
ID: 2093794 • Letter: A
Question
A 10.0 kg box rests upon a horizontal surface. The coefficient of static friction is mu a = 0.210. Also mu k = 0.150. A horizontal force of 15.0 N is applied to the box. Will the box move? yes no The horizontal force of 15.0N is applied continuously. Determine the box's acceleration. The previous problem showed that the box didn't move, so a = 0. 1.03 m/s2 2.04 m/s2 none of theseExplanation / Answer
1) fs = us m g = 0.210 * 10 *9.8 = 20.58 N ===> 20.58 is less than 15N ===> the box will not move ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 2) a) The previous problem showed that the box didn't move, so a =0
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.