Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long, uniform 5 kg rod of length 0.6 m is supported at the left end by a horiz

ID: 1991701 • Letter: A

Question

A long, uniform 5 kg rod of length 0.6 m is
supported at the left end by a horizontal axis
into the page and perpendicular to the rod,
as shown. The right end is connected to the
ceiling by a thin vertical thread so that the
rod is horizontal. The thread breaks.

Find the force exerted on the end of the rod by the axis immediately after the thread breaks and find the angular velocity of the rod when it is at an angle = 70 with the horizontal after rotating about the axis and swinging down from the horizontal position.

Explanation / Answer

uniform weight=5 kg lenght of rod=.6m angle=70 degrees force=w*l f=5kg*.6m=3 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote