A mass m = 275 kg of lava at T_H = 915 degree C emerges from a volcano deep in t
ID: 1998266 • Letter: A
Question
A mass m = 275 kg of lava at T_H = 915 degree C emerges from a volcano deep in the ocean. At this depth, the ocean water is at a temperature of T_c = 1.8 degree C, and the lava cools and solidifies. The specific heat capacity of the lava for this process is c = 840 J/kg middot degree C and the latent heat of fusion of the lava is L_f = 4.0 times 10^5 J/kg. Assume that the temperature of the ocean does not change in this process. The lava cools to 700.0 degree C before solidifying. What is the change in entropy delta S_1 of the lava in joules per kelvin during this process? Calculate the change in entropy of the ocean waters delta S_2 in joules per kelvin during the cooling of the molten lava. Calculate the change in entropy of the lava delta S_3 in joules per kelvin when it solidifies. Calculate the entropy change of the ocean delta S_4 in joules per kelvin due to the solidification of the lava. Does this process obey the second law of thermodynamics?Explanation / Answer
Q = m c deltaT
and S = integral of Q/t = m c dT/T = m c ln(Tf/Ti)
(A) S1 = 275 x 840 x ln((700 + 273) / (273 + 915))
S1 = -46117.4 J/K
(B) temp of ocean is constant hence
S2 = Q / T
T = 273 + 1.8 = 274.8 K
Q = m c deltaT = 275 x 840 x (915-700) = 4.9665 x 10^7 J
S2 = 180731.4 J/K
(C) solidify happens at constant temp.
so S3 = Q/T
Q = m Lf = 275 x 4 x 10^5 = - 1.1 x 10^8 J
T = 273 + 700 = 973 K
S3 = - 113052.42 J/K
(D) Q = + 1.1 x 10^8 J
T = 273 + 1.8 = 274.8 K
S4 = 400291.12 J/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.