A 2500 Kg Space Shuttle is orbiting Earth at a distance of 9722 km from the Eart
ID: 1998311 • Letter: A
Question
A 2500 Kg Space Shuttle is orbiting Earth at a distance of 9722 km from the Earth's surface. The linear velocity (tangential velocity) of the shuttle has a magnitude of 7014 m/s. Some thrusters then push the shuttle out to orbit at a distance of 25856 km of the Earth's surface and the magnitude of the linear velocity is maintained. If the shift in orbit took place over 45 minutes, find:
a. the angular impulse on the shuttle during the shift in orbit;
b. the average moment due to the force of the thrusters during the shift.
[Note: assume the average radius of the Earth is 6372 km]
Explanation / Answer
a) angular impulse = mvr2 - mvr1
= 2500*7014*[25856000 - 9722000] we will not need earth radius
= 2.829*10^14 kg m^2/s
b) average moment = 2.829*10^14 /(45*60)
= 1.048*10^11 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.