Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ray of light passes through air-water surface at angle of theta_1 = 30 degree

ID: 1998667 • Letter: A

Question

A ray of light passes through air-water surface at angle of theta_1 = 30 degree as indicated in the Fig-3. Use Snell's Law to determine the angle of refraction(theta_2)? 45 degree 56 degree 30 degree 42 degree None If^12_7 N has a half-life of about 10.0 min, long will it take for 20g of the isotope to decay to 2.5 g? 5 min 10 min 20 min 30 min None Iron-56 nucleus is symbolically written as^56_x Fe. Find the radius. 4.6 times 10^-25 cm 4.6 times 10^-43 m 4.6 times 10^-15 m 5.6 times 10^-15 m None Use the result of the previous question to find the density of iron -56 3.7 times 10^17 kg/m^3 6.3 times 10^17 kg/m^3 2.3 times 10^17 kg/m^3 2.3 times 10^19 kg/m^3 None Two isotopes of hydrogen, ^2_1 H (deuterium, D) and^3_1 H (tritium, T), fused to form^4_2 H and a neutron according to the following reaction.^2_1 H +^3_4 H rightarrow^4_2 He +^1_0 n. Use the Table-1 to calculate the mass defect 1.0189 u 1.089 u 0.189 u 0.0198 None Use the Table-1 to determine energy released (in MeV) by this deuterium-deuterium reaction? 4.03 MeV 5.46 MeV 4.26 MeV 5.26 MeV None

Explanation / Answer

From snells law

n1 sin theta1 = n2 sin theta2

1.33 * sin 30 = 1 * sin theta2

theta2 = sin-1 [0.665]

= 41.68 deg = 42 deg [option D]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote