Given PV=0.08206nT, answer the following: B- A 30 mole% CO and 70 mole% N2 gas m
ID: 2000364 • Letter: G
Question
Given PV=0.08206nT, answer the following:
B- A 30 mole% CO and 70 mole% N2 gas mixture is stored in a cylinder with a volume of 3.5ft^3 at a temperature of 85F. The reading on a bourdon gauge attached to the cylinder is 500 psi. Calculate the total amount of gas (lb-mole) and the mass of CO (lbm) in the tank
C- Approximately to what termperature (F) would the cylinder have to be heated to increase the gas pressure to 3000 psig, the rated safety limit of the cylinder?( the estimate would only be approximate because the ideal gas equation of state would not be accurate at pressure this high.)
Explanation / Answer
PV=0.08206nT
=>PV=10.73159nT
=> n = 500*3.5/(10.73159*544.67)
= 0.299
0.3*0.299 = m/28
=> m = 2.5116 lbm --------> mass of CO
=> m = 5.8604 lbm ------------> mass of N2
total mass of gas =8.372 lb.mole
Temperature cylinder to be heated = 3000*3.5/(10.73159*0.299)
= 3272.306 degree Rankin
= 2812.636 degree fahrenheit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.