A uniform electric field with a magnitude of 5750 N/C points in the positive x d
ID: 2000657 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 5750 N/C points in the positive x direction. Part A Find the change in electric potential energy when a +19.5-C charge is moved 6.50 cm in the positive x direction. Part B Find the change in electric potential energy when a +19.5-C charge is moved 6.50 cm in the negative x direction. Part C Find the change in electric potential energy when a +19.5-C charge is moved 6.50 cm in the positive y direction. Express your answer using one significant figure. all answers should be in joules
Explanation / Answer
Electic field=5750 N/C
charge,q= +19.5 C
distance,r=6.50 cm
Electric field=Voltage/distance
So, 5750 V/m * 0.065 m = 373.75 volts
then
Voltage=Energy/charge
so
373.75 J/C * 19.5*10-6 C = 0.007288 J or 7.28 mJ
a) Here the charhe is moving in the direction of the field, so PE would decrease by that amount
b) opposite direction indicates that there is an increase in PE
c) motion perpendicular to field so no change in PE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.