8:24 AM 87% OO sess masteringphysics.com Spring 2016 Phys 1321. 2,6 of 10 Exerci
ID: 2002172 • Letter: 8
Question
8:24 AM 87% OO sess masteringphysics.com Spring 2016 Phys 1321. 2,6 of 10 Exercise 2.6 A Honda Civic travels in a straight line along a road. Its distance z from a stop sign is given as a function of time t by the equation z(t) a t2 B ts, where a 1.59 m/s2 and B 5.20x102 m/s Part A to ti 1.90 s Submit My Answers Give Up Part B Calculate the average velocity of the car for the time intervalt 30 to t2 4.06 s Submit My Answers Give Up Part C Calculate the average velocity of the car for the time intervalti 1.90 s to t 4.06 s Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
(A) V= 2*1.59*T-3*5.2*10^-2*t ^2 we differentiate x w.r.t t to get v.
v(0)=0
v(1.9) = 5.47
vav = 5.47/1.9 = 2.8838
(B)3.5466
(C) VAV =[ V(4.06)-V(1.9)]/(4.06-1.9)= 2.2504
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.