8:23 PM webassign.net ..1 T-Mobile A parallel-plate capacitor with area 0.400 m2
ID: 3309014 • Letter: 8
Question
8:23 PM webassign.net ..1 T-Mobile A parallel-plate capacitor with area 0.400 m2 and plate separation of 2.00 mm is connected to a 3.00 V battery. (a) What is the capacitance? (b) How much charge is stored on the plates? (c) What is the electric field between the plates? N/C (d) Find the magnitude of the charge density on each plate. C/m2 (e) Without disconnecting the battery, the plates are moved farther apart. Qualitatively, what happens to each of the previous answers? Need Help? Show My Work (Optional) O A certain storm cloud has a potential difference of 2.00 108 V relative to a tree. If, during a lightning storm, 60.0 C of charge is transferred through this potential difference and 1.00% of the energy is absorbed by the tree, how much water (sap in the tree) initially at 25.0°C can be boiled away? Water has a specific heat of 4186 J/kg.°C, a boiling point of 100°C, and a heat of vaporization of 2.26 x 106 J/kg kg Noed Help? Show My Work(Optional)o Home My Assignments Extension RequestExplanation / Answer
Here ,
a) capcitance , C = epsilon * Area/d
C = 8.854 *10^-11 * 0.40/0.002
C = 1.77 *10^-9 F
b) charge on the plates = 3 * 1.77 *10^-9 C
charge on the plates = 5.31 *10^-9 C
c) electric field between the plates = V/d
electric field between the plates = 3/.002
electric field between the plates = 1500 V/m
d) charge denssity = charge/area of each plate
charge denssity = 5.31 *10^-9/(0.40)
charge denssity = 1.33 * 10^-9 C/m^2
e) when the plates are moved apart more , the capcitance decreases ,
which decreases the amount of charge on each plate
also, the electric field decreases and the charge density will also decrease
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.