A charged nonconducting rod, with a length of 3.95 m and a cross-sectional area
ID: 2002515 • Letter: A
Question
A charged nonconducting rod, with a length of 3.95 m and a cross-sectional area of 5.49 cm2, lies along the positive side of an x axis with one end at the origin. The volume charge density is charge per unit volume in coulombs per cubic meter. How many excess electrons are on the rod if is(a) uniform, with a value of -4.80 µC/m3, and (b) nonuniform, with a value given by = bx2, where b = -1.93 µC/m5?
I got the a) part right which is 6.25e10. But I keep getting the b part wrong. Can someone please help me out. Thank you
Explanation / Answer
p = bx^2
dq = Ap*dx
dq = -5.72*10^-4*1.93*10^-6*x^2*dx = -1.1*10^-9*x^2*dx
integration x = 0 to x = 3.95
q = -2.25*10^-8 C
n = 2.25*10^-8/(1.6*10^-19)
n = 1.406*10^11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.