A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure bel
ID: 1263556 • Letter: A
Question
A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.0 s. After the switch is closed, the charge on the capacitor is 55% of its initial charge.
(a) Find the time it takes to reach this charge.
_____s
(b) If R = 280 k?, what is the value of C?
______ ?F
Explanation / Answer
a) Q = Qo e^(-t/CR)
Q=.55Qo so
.55=e^(-t/CR)
ln.55=-t/CR lne
as time constant=1 so RC=1
-.5978=-t
t=.5978 seconds
b)
(b).R = 280 k?
= 280000 ?
We know ? =RC
From this C = ? /R
= 3.571 x 10 -6 F
= 3.571 ?F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.