A charge of uniform linear density 3.50 nC/m is distributed along a long, thin,
ID: 2119567 • Letter: A
Question
A charge of uniform linear density 3.50 nC/m is distributed along a long, thin, nonconducting rod. The rod is coaxial with a long, hollow, conducting cylinder (inner radius = 5.90 cm, outer radius = 11.00 cm). The net charge on the conductor is zero.
(a) What is the magnitude of the electric field at the following distances from the axis of the cylinder?
At 3.54cm
Answer in N/C
At 14.32
Answer in N/C
What is the surface charge density on (b) the inner surface and (c) the outer surface of the conductor?
On the inner surface
Answer in C/m^2
On outer surface
Answer in C/m^2
Three small spheres, each have a charge of 2.60 microCoulombs, are arranged in a line, with sphere 2 in the middle. Adjacent spheres are initially 7.90 cm apart. The spheres have masses m1=20.0 g, m2=85.0 g, and m3=20.0 cm, and their radii are much smaller than their separation. The three spheres are released from rest.
.(a) What is the acceleration of sphere 1 just after it is released?
Answer in m/s^2
What is the speed of each sphere when they are far apart?
Sphere 1
Answer in m/s
Sphere 2
Answerin m/s
Sphere 3
Answer in m/s
Explanation / Answer
a.)E*2*pi*r*e0=3.5 x10^-9 C/m
At 3.54 cm,
E=(3.5 x10^-9)/(2*pi*0.0354*8.854 x10^-12)=1777.24 N/C
At 14.32 cm
E=(3.5 x10^-9)/(2*pi*0.1432*8.854 x10^-12)=439.35 N/C
At inner radius = 5.90 cm,
surface charge density= - 3.5 x10^-9/(2*pi*0.059)= - 9.44 x10^-9 C/m^2
At outer radius = 11.0 cm
surface charge density= + 3.5 x10^-9/(2*pi*0.11)= + 5.064 x 10^-9 C/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.