A charge of uniform linear density 3.5 nC/m is distributed along a long, thin, n
ID: 1528193 • Letter: A
Question
A charge of uniform linear density 3.5 nC/m is distributed along a long, thin, nonconducting rod. The rod is coaxial with a long conducting cylindrical shell (inner radius = 3.5 cm, outer radius = 11 cm). The net charge on the shell is zero.
9. C-3 points HRW9 23. P.028. Go My Notes Ask Your Teacher A charge of uniform linear density 3.5 nc/m is distributed along a long, thin, nonconducting rod. The rod is coaxial with a long conducting cylindrical shell (inner radius 3.5 cm, outer radius 11 cm). The net charge on the shel is zero. (a) What is the magnitude of the electric field 15 cm from the axis of the shell? N/C (b) What is the surface charge density on the inner surface of the shell? C/m2 (c) What is the surface charge density on the outer surface of the shell? C/m2 GO Tutorial Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
lamda = 3.5 nC/m = 3.5*10^-9 C/m
a) ar r = 15 cm = 0.15 m
E = lamda/(2*pi*epsilon*r)
= 2*k*lamda/r
= 2*9*10^9*3.5*10^-9/0.15
= 420 N/c
b) Inner surface charge per one meter length on the shell = -3.5 nC
inner surface charge density = -3.5*10^-9/(2*pi*0.035*1)
= -1.59*10^-8 C/m^2
c)
Outer surface charge per one meter length on the shell = 3.5 nC
Outer surface charge density = 3.5*10^-9/(2*pi*0.11*1)
= 5.06*10^-9 C/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.