A charge of uniform linear density 2.40 nC/m is distributed along a long, thin,
ID: 2006541 • Letter: A
Question
A charge of uniform linear density 2.40 nC/m is distributed along a long, thin, nonconducting rod. The rod is coaxial with a long conducting cylindrical shell (inner radius = 4.80 cm, outer radius = 10.6 cm). The net charge on the shell is zero. (a) What is the magnitude (in N/C) of the electric field at distance
r = 15.4 cm from the axis of the shell? What is the surface charge density on the (b) inner and (c) outer surface of the shell?
A charge of uniform linear density 2.40 nC/m is distributed along a long, thin, nonconducting rod. The rod is coaxial with a long conducting cylindrical shell (inner radius = 4.80 cm, outer radius = 10.6 cm). The net charge on the shell is zero. (a) What is the magnitude (in N/C) of the electric field at distance r = 15.4 cm from the axis of the shell? What is the surface charge density on the (b) inner and (c) outer surface of the shell?Explanation / Answer
(a) Acccording to gauss law The elecctric flux = E ( 2rl ) = q / _0 Here q = linear charge density * length of the rod = 2.4*10^-9 C / m * l E = *l / 2rl _0 = * / 2r _0 Here r = 0.154 m , _0 = 8.85*10^-12 C^2 / N.m^2 plug all values we get E = 0.283*10^3 N/C (b) surface charge density on the inner surface of the shell _in = - q /2rl = - *l / 2rl = - / 2r Here r inner radius = 0.048m _in = - 7.96*10^-9 C (c) surface charge density on the outer surface of the shell _out = q /2rl = *l / 2rl = / 2r Here r = outer radius = 0.106 m _out = +3.60*10^-9 CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.