A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure bel
ID: 1320556 • Letter: A
Question
A charged capacitor is connected to a resistor and a switch as in the figure below. The circuit has a time constant of 1.10 s. Soon after the switch is closed, the charge on the capacitor is 67.0% of its initial charge.
(a) Find the time interval required for the capacitor to reach this charge.
_s
(b) If R = 240 k?, what is the value of C?
C = _?F
Explanation / Answer
(a) 0.67= e^(-t/1.10)
ln 0.67 = -t
t = 0.400 s
2.
as time constant T = RC
Capacitance C = T/R
C = 1.1/(240000)
C = 4.58 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.