What is the volume V of a sample of 2.50 mol of copper? The atomic mass of coppe
ID: 2002735 • Letter: W
Question
What is the volume V of a sample of 2.50 mol of copper? The atomic mass of copper (Cu) is 63.5 g/mol, and the density of copper is 8.92×103kg/m3.
Express your answer in cubic centimeters to 3 significant figures
V= cm^3
Extra Question if you can answer.
A 100 mL beaker holds 140 g of liquid.
Part A
What is the liquid's density in SI units?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A 100 mL beaker holds 140 g of liquid.
Part A
What is the liquid's density in SI units?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
(1) Mass of copper sample M = 2.50 mol * 63.5 g/mol = 158.75 g = 0.15875 kg
Density of copper sample d = 8.92×103 kg/m3
Volume of copper sample V = M/d
V = (0.15875 kg) / (8.92×103 kg/m3)
V = 1.7797 * 10-5 m3
V = 1.7797 * 10-5 * 106 cm3
V = 17.797 cm3
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(2) Volume V = 100 mL = 0.100 L = 0.100 * 10-3 m = 10-4 m
Mass M = 140 g = 0.140 kg
Density d = M/V
d = (0.140 kg) / (10-4 m)
d = 1400 kg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.