What is the volume in liters? Atmospheric pressure = 765 mmHg Mass of empty flas
ID: 501954 • Letter: W
Question
What is the volume in liters?
Atmospheric pressure = 765 mmHg
Mass of empty flask = 120.30g
Mass of flask with liquid at the end = 121.00g
Temperature = 100oC
Volume of flask = 285mL
Volatile Liquid
Molecular Weight (g/mol)
Boiling Point (°C)
Acetone
58.1
56.5
2-Butanone
72.1
79.6
Cyclohexane
84.2
80.7
Ethanol
46.1
78.5
Ethyl Acetate
88.1
77.1
1-Heptene
98.2
93.6
Hexane
86.2
69.0
Methyl Acetate
74.1
57.0
2-Propanol
60.1
82.3
Volatile Liquid
Molecular Weight (g/mol)
Boiling Point (°C)
Acetone
58.1
56.5
2-Butanone
72.1
79.6
Cyclohexane
84.2
80.7
Ethanol
46.1
78.5
Ethyl Acetate
88.1
77.1
1-Heptene
98.2
93.6
Hexane
86.2
69.0
Methyl Acetate
74.1
57.0
2-Propanol
60.1
82.3
Explanation / Answer
Note that
the only way to calculate this is assuming the volume of the flask is the volume of the gas
i.e.
the gas occupies the contianer's volume
so
V= 285 mL
change to liters via:
1 L = 1000 mL
so
V = 285 mL/ 1000 mL/L = 0.285 L
V= 0.285 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.